четвъртък, 30 април 2009 г.

Вестник "Таймс" похвали Бербатов

Според журналистите в един от най-тиражираните английски вестници "Таймс", за качествата на българина не трябва да се съди само по статистиката, която стои зад гърба му.
Английският вестник "Таймс" излезе в днешния си брой с коментарна статия за капитана на българския национален отбор Димитър Бербатов, акцентирайки върху неговото представяне откакто се присъедини към Манчестър Юнайтед."Бербатов е един от тези футболисти, които ни напомнят, че не всичко е цифри във футбола. Неговото значение за Манчестър Юнайтед е далеч по-голямо и значимо, от това, което човек би си помислил, гледайки показателите му. Играчи, като българина, ни напомнят за какво е всичко в тази игра и защо тя значи толкова много за нас", пише Матю Сийд.

След пристигането си на "Олд Трафорд" Димитър Бербатов отбеляза 14 попадения във всички надпревари, а към тях е добавил и осем завършващи подавания.

Източник:actualno.com

Бербатов и Юнайтед близо до финала

Манчестър Юнайтед надигра тотално Арсенал в първия полуфинален мач от Шампионската лига по футбол на стадион Олд Трафорд, но взе само гол преднина преди реванша.

Още от самото начало на мача "червените дяволи" натикаха "артилеристите" в тяхното наказателно поле. Пред Алмуния положенията се редуваха едно след друго и това скоро даде резултат - с къс, отмерен удар Джон О Шей отбеляза за 1:0 при разбъркване пред вратата на лондончани.

След гола Юнайтед не намали оборотите, очевидно в търсене и на втори, с цел осигуряване на по-солиден аванс преди реванша. С отлични прояви на Алмуния, както и с немалка доза късмет Арсенал обаче успя да опази вратата си от ново попадение. През второто полувреме домакините заиграха още по-активно.

Сър Алекс вкара в игра Гигс и Бербатов с ясната цел - отбелязване на втори гол. Гигс значително пораздвижи нападението отляво на Юнайтед. В 71 мин. Роналдо изстреля същински снаряд, но късметът отново бе с Арсенал - чудесният далечен удар на португалеца срещна напречната греда над Алмуня.

В следващата атака удар на Карик, премина на сантиметри от дясната греда на Арсенал. В тези минути най-активни за Юнайтед бяха именно Карик и Гигс, а също Роналдо и Рууни. В 77 мин. Гигс овладя топката на скорост, напредна и отбеляза, но голът бе отменен заради спорна засада.

В минутите, в които превъзходството на "червените дяволи" бе тотално, Бербатов се представи на прилично ниво. В 75 мин. той овладя трудна топка в наказателното поле на Арсенал, освободи се от двамата си пазачи и изведе на голова позиция Рууни, но последният се засуети и изтърва чудесна възможност за отбелязване на така търсения втори гол за Юнайтед.

Към края на срещата Бербатов се прояви добре и в защита, избивайки в тъч топката от краката на опасно врязалия се в наказателното поле на Юнайтед Фабрегас. В крайна сметка голът на О Шей се оказа пръв и последен и двубоят завърши 1:0.

събота, 25 април 2009 г.

ПЛЮЯТ ПО БЕРБАТОВ ЗАРАДИ ДУЗПАТА

Медиите в Англия остро критикуват българския национал Димитър Бербатов, който пропусна дузпа в полуфиналния двубой за Купата на Англия срещу Евертън. След нулево равенство в редовното време и продълженията, Евертън спечели след изпълнение на наказателни удари и ще се изправи на финала срещу Челси. Бербатов започна мача като резерва и се появи на терена в 91-ата минута, заменяийки младока Федерико Македа. „Димитър Бербатов не успя да отбележи дори и при дузпите. Опитът му вчера беше истински срам за футболист струващ 30,75 млн. паунда”, пише в коментара си за мача вестник „Сън”.

„Езикът на тялото му докато отиваше към точката за дузпата бе грешен. Той или бе прекалено самоуверен или нервите му не издържаха. Или просто не го беше грижа. Каквато и да беше причината обаче, резултатът бе слаб удар право в левия крак на Тим Хауърд. Това олицетвори сезона му. При отсъствието на Роналдо и Рууни, Берба трябваше да поведе отбора”, се казва още в материала на вестника.

Коментаторът на мача по телевизия ITV Джо Ройл, който е бивш английски национал и мениджър на Евертън, заяви: „Това е най-лошата дузпа, която съм виждал да изпълнява професионален футболист.’